MotoExpert

TELEFON: 0774-076-423

✉️   Contacteaza-ne pe mail

Scoala soferi Brasov - Categoria B

MotoExpert

Ce inseamna categoria B?

1. Autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului nu este mai mare de 8.

2. Ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg.

3. Ansamblul de vehicule a caror masa totala maxima autorizata nu depaseste 4.250 kg , format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg cu conditia ca persoana respectiva sa fi absolvit un curs de formare in cadrul unei scoli de soferi.

Scoala de soferi Brasov MotoExpert – categoria B – se adreseaza tuturor, singura conditie, pe langa cea de apt medical si psihologic, fiind de a fi majori. Cursul de categoria B, este de regula, cel mai provocator pentru un instructor, el avand rolul de a modela de la zero un viitor conducator auto. Deprinderile formate in scoala de soferi vor ramane fixate toata viata, acestea fiind imbunatatite de fiecare odata cu trecerea anilor.

Scoala de soferi Brasov MotoExpert – categoria B nu se poate dezminti , ca dotare auto, nici la aceasta categorie, ca atare cursantii vor invata sa sofeze cu autoturisme de marca: Peugeot 407, Hyundai I30, Skoda Fabia, toate cu cutie de viteze manuala. Cursul poate fi urmat si pe masini cu cutie de viteze automata. MotoExpert va pune la dispozitie in acest sens doua autoturisme: Peugeot 508 si Hyundai Santa Fe. Cursul de categoria B are ca durata minima o luna, dar MotoExpert va recomanda ca aceasta perioada sa fie undeva la doua luni pentru a avea timp suficient sa acumulati si sa fixati informatiile transmise de instructor. Din experienta sa, MotoExpert va spune ca ascultand acest sfat, sansele de reusita la examen sunt mult marite. De alt fel, acest lucru se vede si din promovabilitatea mare la MotoExpert – categoria B . Va invitam sa ne contactati.

Conditii de Inscriere

MotoExpert asteapta pe toti cei care au implinit 18 ani si doresc sa urmeze scoala de soferi la categoria B. Inscrierea se poate face cu 3 luni inainte, examenul urmand a fi dat la implinirea majoratului. Cursul practic contine 30 de ore.

Acte necesare

Carte de identitate, Permis de conducere (cei ce detin alte categorii), Analize medicale, Test psihologic, Cazier judiciar

Programa scolara

Parcurgerea programei scolare este obligatorie si contine 24 ore de teorie si 30 ore de practica. Numarul minim de kilometri parcursi in cele 30 de ore este de 300. De regula, cu un cursant MotoExpert parcurge circa 500 km.

 

Scoala de soferi Brasov
Categoria B - Peugeot 407

Este un autoturism relativ puternic si cu un gabarit mare, cursantii acomodandu-se astfel cu aceste caracteristici. A invata din scoala cu un autoturism de gabarit mare este perfect!

Citeste mai mult

Scoala de soferi Brasov
Categoria B - Hyundai i30

Autoturismul Hyundai I 30 pe benzina - destinat categoriei B, are toate facilitatile : aer conditionat climatronic, servo directie, ABS, ESP, etc. Curul practic va fi unul placut pe acest autoturism fiabil

Citeste mai mult

Scoala de soferi Brasov
Categoria B - Citroen C3

Autoturismul Citroen C3 alegerea perfecta! Autoturismul Citroen C3 are toate dotarile asigurarii confortului dumneavoastra : climatronic, servo directie, ABS, ESP, oglinzi si geamuri electrice, etc.

Citeste mai mult

Scoala de soferi Brasov
Categoria B - Skoda Fabia

Autoturismul Skoda Fabia este o masina consacrata cu o manevrabilitate deosebita, fap ce confera cursantilor un proces de invatare usor. Skoda Fabia - un raport pret/calitate imbatabil.

Citeste mai mult
 

Galerei foto parc auto:

Skoda Fabia

 

Hyundai I30

 

Peugeot 407

 

Citroen C3

Scoala de soferi MotoExpert Brasov - garantia unei pregatiri temeinice in vederea obtinerii permisului de conducere !

INSCRIE-TE ACUM !

FORMULAR DE INSCRIERE ONLINE!
 

⏰   Program secretariat:

  • Luni: 08:00-18:00
  • Marti: 08:00-18:00
  • Miercuri: 08:00-18:00
  • Joi: 08:00-18:00
  • Vineri: 08:00-16:00
  • Sâmbata: Închis
  • Duminica: Închis

Scoala soferi Brasov MotoExpert
Calea Fagarasului nr. 29 Complexul comercial Come&Go, etajul 1 spatiul E8, Terminal R.A.T. Bartolomeu, liniile: 5, 23 Brasov, Romania 500053
Phone: 0774-076-423