MotoExpert - Scoala soferi Brasov

Categoria B

Ce inseamna categoria B?

1. Autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune , in afara conducatorului nu este mai mare de 8 .

2. Ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg .

3. Ansamblul de vehicule a caror masa totala maxima autorizata nu depaseste 4.250 kg , format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg cu conditia ca persoana respectiva sa fi absolvit un curs de formare in cadrul unei scoli de soferi

Scoala de soferi Brasov MotoExpert – categoria B – se adreseaza tuturor, singura conditie, pe langa cea de apt medical si psihologic, fiind de a fi majori. Cursul de categoria B, este de regula, cel mai provocator pentru un instructor, el avand rolul de a modela de la zero un viitor conducator auto. Deprinderile formate in scoala de soferi vor ramane fixate toata viata, acestea fiind imbunatatite de fiecare odata cu trecerea anilor.

Scoala de soferi Brasov MotoExpert – categoria B nu se poate dezminti , ca dotare auto, nici la aceasta categorie, ca atare cursantii vor invata sa sofeze cu autoturisme de marca: Peugeot 407, Hyundai I30, Skoda Fabia, toate cu cutie de viteze manuala. Cursul poate fi urmat si pe masini cu cutie de viteze automata. MotoExpert va pune la dispozitie in acest sens doua autoturisme: Peugeot 508 si Hyundai Santa Fe. Cursul de categoria B are ca durata minima o luna, dar MotoExpert va recomanda ca aceasta perioada sa fie undeva la doua luni pentru a avea timp suficient sa acumulati si sa fixati informatiile transmise de instructor. Din experienta sa, MotoExpert va spune ca ascultand acest sfat, sansele de reusita la examen sunt mult marite. De alt fel, acest lucru se vede si din promovabilitatea mare la MotoExpert – categoria B . Va invitam sa ne contactati.

Conditii de Inscriere
  • MotoExpert asteapta pe toti cei care au implinit 18 ani si doresc sa urmeze scoala de soferi la categoria B. Inscrierea se poate face cu 3 luni inainte, examenul urmand a fi dat la implinirea majoratului. Cursul practic contine 30 de ore.
Acte necesare

  • – Carte de identitate, Permis de conducere (cei ce detin alte categorii), Analize medicale, Test psihologic, Cazier judiciar

Programa scolara
  • Parcurgerea programei scolare este obligatorie si contine 24 ore de teorie si 30 ore de practica. Numarul minim de kilometri parcursi in cele 30 de ore este de 300. De regula, cu un cursant MotoExpert parcurge circa 500 km.

Parc Auto

Skoda Fabia

categoria b skoda
scoala auto skoda
skoda fabia

Hyundai I30

scoala soferi
categoria
cat b

Peugeot 407

scoala auto
categoria b peugeot 407
categoria b manual

Peugeot 508

peugeot 508
categoria b automat peugeot
categoria b automat

Hyundai Santa Fe

b automat
categoria b automat
categoria b

MotoExpert Te Asteapta

FORMULAR DE INSCRIERE ON - LINE !

⏰ Program secretariat:

  • Luni: 08:00-15:00
  • Marti: 12:00-18:00
  • Miercuri: 12:00-18:00
  • Joi: 12:00-18:00
  • Vineri: 08:00-13:00
  • Sâmbata: Închis
  • Duminica: Închis

Adresa, date de contact:

Scoala soferi Brasov MotoExpert
Calea Fagarasului nr. 29 Complexul comercial Come&Go ,
etajul 1, Terminal R.A.T. Bartolomeu, liniile: 5, 23
Brasov, Romania 500053
Phone: 0774-076-423
✉ email

ANPC

Autoritatea Natioanal pentru Protectia Consumatorilor