MotoExpert

TELEFON: 0774-076-423

✉️   Contacteaza-ne pe mail

De ce sa aleg Scoala de soferi MotoExpert

Participarea la examenul de conducere este privit de catre multi tineri ca un test al maturitatii, si acest lucru nu este departe de adevar tinand cont de faptul ca sunt destul de multi tinerii care dau acest examen chiar la implinirea varstei de 18 ani. De fapt, pentru pregatirea pentru examenul de conducere trebuie sa petreci foarte multe ore invatand si sa rasfoiesti de repetate ori codul rutier, care are un limbaj specific, iar toate aceste sunt un efort destul de mare. Volumul mare de informatii ce trebuiesc asimilate coplesesc pe multi dintre cursanti, aceasta fiind si cauza din care unii dintre ei nu sunt admisi. Cu toate acestea, rata de promovabilitate la MotoExpert este foarte mare. Nu se poate spune ca unii sunt mult mai inteligenti decat altii, ci ca cei ce promoveaza la examenul moto se implica mai mult.

MotoExpert recomanda cativa pasi, care indepliniti corect, duc la promovarea examenului moto. Scoala MotoExpert este o scoala de soferi autorizata, a carei servicii sunt oferite in conformitate cu standardele europene, o scoala cu preturi accesibile. Urmand cursurile la aceasta scoala vei fi la finalul lor 100% pregatit atat la partea teoretica cat si la partea practica. Daca vei urma intocmai sfaturile, luarea permisului iti este asigurata.

Experienta cumulata in foarte multi ani si absolvirea de foarte multe generatii ne recomanda. Scoala MotoExpert pune la dispozitia intregilor cursanti sai o baza materiala de foarte buna calitate. Daca doresti sa fii un profesionist in ceea ce priveste condusul moto, atunci scoala MotoExpert este alegerea cea mai buna.

Asa cum scriam si mai sus, scoala MotoExpert are cativa pasi care duc la obtinerea sigura a permisului de conducere, pasi pe care doreste sa-i impartaseasca.

Trebuie invatate bine toate regulile importante si apoi ascultate cu atentie toate explicatiile instructorului moto despre circulatia pe drumurile publice si despre cum se maneveaza motocicleta.

Ori de cate ori este nevoie trebuie a rugati instructorul moto personal sa va explice lucrurile care nu va sunt clare. Nu este nimic rusinos in a intreba chiar si de mai multe ori un lucru si de a va nota, de asemenea, raspunsurile. Calitatea unui instructor moto este rabdarea si, de asemenea, sunt interesati de promovarea examenului moto a cursantilor, astfel ca va vor da explicatii atunci cand este necesar. In cazul in care aveti manevre ce nu va ies corect, de asemenea, trebuie intrebat instructorul ce greseli faceti si cum se pot acestea indrepta. Poate orgoliul nu va lasa sa recunoasteti ca nu stiti, ca nu va pricepeti, insa in aceasta situatie, trebuie sa uitati de orgoliu pentru a putea promova examenul si lua permisul.

Faceti tot posibilul pentru a avea progrese de la o sedinta la alta, atat la partea teoretica, cat si la partea practica. In cazul in care la sedinta de conducere nu va iese o anumita manevra, nu omiteti urmatoarea data acea manevra, ci chiar pe ea faceti-o, pentru a va putea crea reflexe. Oricum de acea manevra nu veti scapa la examenul practic moto final.

Pareri despre scoala moto pe care o urmati si despre proba de traseu nu trebuiesc luate in consideratie. Marea parte a celor care au cazut examenul prefera sa nu recunoasca ca nu au invatat cat trebuie si invinovatesc scoala, instructorii, sistemul sau orice altceva. Acest tip de oameni isi vor spune propriile pareri, pareri ce sunt departe de realitate despre examenul pe care l-au dat. De asemenea, nu va descurajati ascultand spusele celor ce pentru a se lauda afirma ca au invatat codul rutier in 4 zile. Trebuie sa retineti ca examenul auto este doar o competetia cu tine insuti. Nu concurezi cu nimeni, nu trebuie sa dovedeste cuiva ceva. Esti doar tu cu tine, si incerci sa iei permisul de conducere.

Discretia in cazul obtinerii permisului moto vine in ajutorul dumneavoastra. Nu anuntati toti cunoscutii ca sunteti inscrisi la scoala moto, ca invatati pentru permisul auto. In acest fel evitati tot felul de explicatii ce vi se cer despre motivul pentru care ati cazut examenul. Dupa ce va luati permisul este suficient sa vorbiti despre acest lucru.

Faceti tot efotul sa ramaneti calm pe tot parcursul cursurilor, indiferent de natura progreselor facute. Astfel va puteti concentra pe invatarea cunostintelor necesare si pe marirea imbunatatirii controlului vehicolului. Starea de nervozitate provine din lipsa de control asupra acumularii unui volum mare de informatii din codul rutier. Incercati totusi sa fiti calmi pentru ca o stare de nervozitate reduce capacitatea de concentrare si de progres.

Vorbiti cu instructorul moto al dumneavoastra si rugati-l sa stabileasca orele de conducere si seara, si pe diverse categorii de trasee, pentru a va dezvolta abilitati de conducere pe cat mai multe conditii de drum. Acest lucru va va ajuta in conditiile in care examenul practic se va desfasura in conditii atmosferice diferite fata de cele in care sunteti invatat.

In poligoanele libere, incercati sa conduceti si fara instructor. Condusul pe drumurile publice este interzis fara instructor pana la luarea permisului.

Odata examenul luat, nu uita in prima ta cursa de echipamentul de protectie. Purtarea castii reduce cu 29% sansele accidentului prin fatalitate. O casca de calitate reduce riscul de a avea leziuni la cap in cazuri de accidentare usoara, tipul accidentare cel mai des intalnita in cazul conducerii motocicletei.

 
 

Scoala de soferi MotoExpert Brasov - garantia unei pregatiri temeinice in vederea obtinerii permisului de conducere !

INSCRIE-TE ACUM !

FORMULAR DE INSCRIERE ONLINE!
 

⏰   Program secretariat:

  • Luni: 08:00-18:00
  • Marti: 08:00-18:00
  • Miercuri: 08:00-18:00
  • Joi: 08:00-18:00
  • Vineri: 08:00-16:00
  • Sâmbata: Închis
  • Duminica: Închis

Scoala soferi Brasov MotoExpert
Calea Fagarasului nr. 29 Complexul comercial Come&Go, etajul 1 spatiul E8, Terminal R.A.T. Bartolomeu, liniile: 5, 23 Brasov, Romania 500053
Phone: 0774-076-423