MotoExpert - Scoala soferi Brasov

Curs B Extins

Cursul de categoria BE: ansamblu format dintr-un autoturism de categoria B si o remorca mai mare de 750kg, ansamblu ce nu depaseste 4250kg, reprezinta o optiune ideala pentru detinatorii de permis categoria B. Cursul consta in 7 ore de pregatire practica si nu necesita pregatire teoretica. Pentru a urma acest curs nu aveti nevoie de analize medicale, test psihologic si cazier ci doar de actul de identitate si permisul auto !

Pregatirea practica, cele 7 ore, constau in acomodarea cursantului cu gabaritul ansamblului, folosirea doar a oglinzilor exterioare, invatarea cuplarii si decuplarii remorcii, precum si manevre cu aceasta: mersul cu spatele, parcarea si gararea.

La finalizarea cursului va eliberam o adeverinta in baza careia serviciul de permise va va trece codul 96 la punctul 12 de pe permisul auto. Acest cod va da dreptul sa conduceti pe drumul public un ansamblu mai mic de 4250kg.

Conditii de Inscriere
  • Pentru a putea urma cursurile de B extins, este necesar sa aveti varsta minima de 18 de ani si sa detineti permis categoria B
Acte necesare
  • – Carte de identitate, Permis de conducere categoria B

Programa scolara
  • La cursul de B Extis se efectueaza 7 de ore de practica. Perioada de scolarizare minima este de o saptamana de la formarea seriei.
categoria b extins la motoexpert
scoala categoria b remorca
categoria b cu remorca
motoexpert categoria b extins
b extins
categoria b extins

MotoExpert Te Asteapta

FORMULAR DE INSCRIERE ON - LINE !

⏰ Program secretariat:

  • Luni: 08:00-15:00
  • Marti: 12:00-18:00
  • Miercuri: 12:00-18:00
  • Joi: 12:00-18:00
  • Vineri: 08:00-13:00
  • Sâmbata: Închis
  • Duminica: Închis

Adresa, date de contact:

Scoala soferi Brasov MotoExpert
Calea Fagarasului nr. 29 Complexul comercial Come&Go ,
etajul 1, Terminal R.A.T. Bartolomeu, liniile: 5, 23
Brasov, Romania 500053
Phone: 0774-076-423
✉ email

ANPC

Autoritatea Natioanal pentru Protectia Consumatorilor