MotoExpert

TELEFON: 0774-076-423

✉️   Contacteaza-ne pe mail

Scoala de soferi Brasov Categoria A

MotoExpert

Scoala de soferi MotoExpert este in topul scolilor moto din Brasov de peste 17 ani. La categoria A, MotoExpert va intampina cu o motocicleta deosebita, Honda Hornet, un naked de mare clasa. Ca si specificatii, motocicleta are 600 cm3 si 96 CP. In ciuda puterii mari, Hornet-ul este extrem de manevrabil in poligon, jaloanele si opturile ce trebuiesc efectuate neridicandu-i nici un fel de probleme. Asa cum reiese si din imagini, motocicleta arata si merge ca si noua. MotoExpert pune accent deosebit pe intretinerea motocicletei, astfel incat starea tehnica sa fie desavarsita. Nu e vorba doar de aspect ci si de siguranta rutiera ce trebuie asigurata cursantului. Pe langa motocicleta, MotoExpert va asigura pe toata perioada pregatirii si echipamentul de protectie format din: casca, genunchiere si cotiere. Permisul pentru categoria A se obtine pentru motociclete fara sau cu atas, si pentru triciclu cu un motor cu o putere de peste 15 Kw.

Pregatirea practica se desfasoara atat in poligon cat si in trafic. Cursul decurge gradual, cursantul invatand sa manevreze prima data motocicleta de categorie mica. Odata deprinderile formate: echilibru, comenzi, se trece la motocicleta de categorie A. Aceste etepe sunt gandite strict pentru siguranta cursantului, din acest motiv nici nu au existat incidente majore. Atunci cand cursantul dovedeste ca stapaneste suficient Hornet-ul, se trece la pregatirea in trafic. Cursul de categoria A se adreseaza celor ce au minim 24 de ani, exceptiile reies din tabelul de mai jos sau din pagina de programa scolara. MotoExper va ureaza: asfalt uscat !

Categoria A - Honda Hornet

Conditii de Inscriere

Pentru a putea urma cursurile scolii MotoExpert la categoria A, este necesar sa aveti varsta minima de 24 de ani, ori sa aveti 20 de ani si sa detineti categoria A2 de minim 2 ani. Inscrierile se pot face cu 3 luni inainte de implinirea varstelor specificate.

Acte necesare

Carte de identitate, Permis de conducere (cei ce detin alte categorii), Analize medicale, Test psihologic, Cazier judiciar

Programa scolara

La categoria A sunt 24 de ore de teorie si 26 de ore de practica. Pentru cei care au categoria A2 de mai putin de 2 ani se prevad 12 ore teorie si 20 de practica; pentru cei ce detin categoria A2 de peste 2 ani se prevad 24 de ore teorie si 10 de practica.

 
 

Poligon categoriile: A, A2, A1, AM
Proba 1

Pasi de urmat:
1. Asezarea motocicletei pe pozitia de start
2. Plecarea de pe loc , fara ajutorul motorului , impinsa 5 metri
3. Urcarea pe motocicleta , semnalizare , asigurare , plecare , mers sinuos printre cele 5 jaloane
4. Trecerea printre cele 3 porti si executarea de opturi intre cele 4 jaloane , 3 intr-un sens si 3 in sens invers
5. Deplasare in linie dreapta 47 metri cu bratul stang ridicat la orizontala
6. Semnalizare si efectuare viraj la stanga cu viteza redusa , pana la punctul de plecare

Nota: La categoria AM se face doar prima proba de poligon!

Poligon categoriile: A, A2, A1
Proba 2

Pasi de urmat:
1. Accelerare pana la 50 km/h , de la punctul de plecare pe distanta de 47 m , in treapta a II-a sau a III-a de viteza
2. Ocolirea obstacolului (portii) cu mentinerea directiei de deplasare
3. Franare in interval de 16,5 m cu schimbarea treptelor de viteza 4. Semnalizare si viraj la stanga
5. Accelerare pana la 30 km/h pe distanta de 30 m
6. Ocolirea obstacolului - poarta 2 - cu mentinerea directiei de deplasare
7. Accelerarea la peste 50 km/h pe distanta de 14 m
8. Franarea de urgenta incepand de la ultimele doua jaloane, oprirea motorului, ridicarea pe cric a motocicletei

Scoala de soferi MotoExpert Brasov - garantia unei pregatiri temeinice in vederea obtinerii permisului de conducere !

INSCRIE-TE ACUM !

FORMULAR DE INSCRIERE ONLINE!
 

⏰   Program secretariat:

  • Luni: 08:00-18:00
  • Marti: 08:00-18:00
  • Miercuri: 08:00-18:00
  • Joi: 08:00-18:00
  • Vineri: 08:00-16:00
  • Sâmbata: Închis
  • Duminica: Închis

Scoala soferi Brasov MotoExpert
Calea Fagarasului nr. 29 Complexul comercial Come&Go, etajul 1 spatiul E8, Terminal R.A.T. Bartolomeu, liniile: 5, 23 Brasov, Romania 500053
Phone: 0774-076-423