MotoExpert

TELEFON: 0774-076-423

✉️   Contacteaza-ne pe mail

Scoala de soferi Brasov Categoria A2

MotoExpert

Scoala de soferi MotoExpert categoria A2 se adreseaza, in primul rand, cursantilor ce au ajuns la varsta majoratului. Recomandarea MotoExpert este ca acestia sa faca cursul de categoria A2 in paralel cu cel de categoria B. Motivul este unul simplu si de bun simt: este mai usor de explicat si de controlat cursantul intr-un automobil decat pe motocicleta. Odata ce elevul intelege cum trebuie sa se orienteze in trafic, lucrurile la care trebuie sa fie atent, cum sa acorde prioritate, atunci se poate merge si cu motocicleta in trafic.

Pregatirea practica se face cu motocicleta Honda CB 500, un motor bun pentru scoala si pe care cursantul va deprinde cu usurinta tehnica condusului. Motocileta are 500cm3 si putere 35 kw. Cursul practic consta in doua etape: pregatirea in poligon si pregatirea in oras. Examenul cu politia se desfasoara in ordinea: sala, poligon si traseu. In vederea obtinerii permisului categoria A2, proba teoretica va fi sustinuta prin intermediul unei aplicatii informatice ce este gestionata de catre Directia Regim Permise de Conducere si Inmatriculari Vehicule (DRPCIV). Proba teoretica se va desfasura pe intervalul a 20 de minute, va contine 20 de intrebari, admisi declarandu-se cursantii ce au raspuns corect a 17 intrebari. Urmeaza proba practica compusa din poligon ce trebuie parcurs corect si in barem de timp, maxim 3.30 minute, urmat de traseu.

Scoala de soferi MotoExpert – categoria A2 pune la dispozitia cursantilor, pe durata scolarizarii, echipamentul de protectie necesar : casca, cotiere si genunchiere. Daca doresti un permis categoria A2, scoala MotoExpert este alegerea inteleapta!

Categoria A2 - Honda CB 500

Conditii de Inscriere

Inscrierea la categoria A2 se poate face la varsta de 18 ani fara 3 luni. Recomandam parcurgerea cursului de categoria A2 in paralel cu cel de categoria B pentru o mai buna intelegere si asimilare a regulilor de trafic.

Acte necesare

Carte de identitate, Permis de conducere (cei ce detin alte categorii), Analize medicale, Test psihologic, Cazier judiciar

Programa scolara

Categoria A2 sunt 3 situatii: 1.nu detine permis categoria A1 – 24 ore de teorie , 26 ore practica; 2. detinator categoria A1 de mai putin de 2 ani: 12 ore teorie, 20 de practica;; 3. detinator categoria A1 de peste 2 ani: 24 de ore teorie si 10 de practica.

 
 

Poligon categoriile: A, A2, A1, AM
Proba 1

Pasi de urmat:
1. Asezarea motocicletei pe pozitia de start
2. Plecarea de pe loc , fara ajutorul motorului , impinsa 5 metri
3. Urcarea pe motocicleta , semnalizare , asigurare , plecare , mers sinuos printre cele 5 jaloane
4. Trecerea printre cele 3 porti si executarea de opturi intre cele 4 jaloane , 3 intr-un sens si 3 in sens invers
5. Deplasare in linie dreapta 47 metri cu bratul stang ridicat la orizontala
6. Semnalizare si efectuare viraj la stanga cu viteza redusa , pana la punctul de plecare

Nota: La categoria AM se face doar prima proba de poligon!

Poligon categoriile: A, A2, A1
Proba 2

Pasi de urmat:
1. Accelerare pana la 50 km/h , de la punctul de plecare pe distanta de 47 m , in treapta a II-a sau a III-a de viteza
2. Ocolirea obstacolului (portii) cu mentinerea directiei de deplasare
3. Franare in interval de 16,5 m cu schimbarea treptelor de viteza 4. Semnalizare si viraj la stanga
5. Accelerare pana la 30 km/h pe distanta de 30 m
6. Ocolirea obstacolului - poarta 2 - cu mentinerea directiei de deplasare
7. Accelerarea la peste 50 km/h pe distanta de 14 m
8. Franarea de urgenta incepand de la ultimele doua jaloane, oprirea motorului, ridicarea pe cric a motocicletei

Scoala de soferi MotoExpert Brasov - garantia unei pregatiri temeinice in vederea obtinerii permisului de conducere !

INSCRIE-TE ACUM !

FORMULAR DE INSCRIERE ONLINE!
 

⏰   Program secretariat:

  • Luni: 08:00-18:00
  • Marti: 08:00-18:00
  • Miercuri: 08:00-18:00
  • Joi: 08:00-18:00
  • Vineri: 08:00-16:00
  • Sâmbata: Închis
  • Duminica: Închis

Scoala soferi Brasov MotoExpert
Calea Fagarasului nr. 29 Complexul comercial Come&Go, etajul 1 spatiul E8, Terminal R.A.T. Bartolomeu, liniile: 5, 23 Brasov, Romania 500053
Phone: 0774-076-423